Będąc na meczu ukochanej drużyny, lubisz nagrywać przebieg spotkania, aby później, móc je analizować? Jeśli tak, podpowiemy, jak powinieneś nagrywać mecz, by uzyskać wysokiej jakości ujęcia, którymi bez wstydu będziesz mógł się podzielić z innymi.
Kilka podstawowych zasad
Przede wszystkim sposób nagrywania meczu, powinieneś dopasować do rodzaju dyscypliny, którą będziesz rejestrował. W przypadku meczu koszykówki, nagrywanie powinno się odbywać z poziomu parkietu, bo wówczas film będzie oddawał dynamikę spotkania, jak również widoczne będą wszystkie ruchy zawodników. W meczu piłki nożnej, nagranie lepiej wykonywać z wyższych miejsc, za to w siatkówce powinieneś ustawić się na linii siatki lub w rogu boiska.
Jednym z istotniejszych elementów podczas nagrywania filmików jest to, aby obraz był stabilny i nie drgał. Zamiast ufać swoim dłoniom, powinieneś zainwestować w statyw do telefonu, który pozwoli wykonać stabilne ujęcia. Co prawda, niektóre telefony posiadają funkcję stabilizacji obrazu, jednak czasami bywa ona zawodna, dlatego warto zainwestować w statyw, który będzie pewniejszym rozwiązaniem.
Pamiętaj również, aby podczas nagrywania meczu, trzymać telefon w pozycji horyzontalnej. Dzięki temu będziesz w stanie uchwycić większą powierzchnię i uzyskasz lepsze kadrowanie. Co więcej, w razie potrzeby, w momencie obróbki nagrania, będziesz mógł stworzyć film w pozycji wertykalnej, jednak w drugą stronę już go nie obrócisz. Wyjątkiem będą filmy, które mają się pojawić w mediach społecznościowych, je lepiej od razu kręcić pionowo.
Korzystaj z kamery gwarantującej wyższą jakość
Wiele telefonów wyposażonych jest w dwie kamery. Tylną, która pozwala na wykonanie tradycyjnych zdjęć i nagrań, jak i przednią, która sprawdza się w momencie, gdy chcesz zrobić zdjęcie czy nagrać filmik typu selfie, a więc samemu sobie. Zazwyczaj ta przednia kamera oferuje gorszą jakość nagrywania, dlatego pamiętaj, aby podczas rejestrowania meczu, korzystać z tylnej kamery.
Dzięki temu nagranie nie tylko będzie miało wyższą rozdzielczość, ale również światło będzie bardziej naturalne. Co więcej, tylna kamera ma wrażliwsze czujniki, co oznacza, że lepszy będzie również efekt końcowy. Pamiętaj jednak, aby ustawić się odpowiednio do światła, tak aby nie padało ono prosto na kamerę, bo wówczas obraz będzie prześwietlony i niewyraźny.
Poza samym obrazem zależy Ci również na rejestrowaniu dźwięku, aby w pełni oddać to, co działo się na boisku? Pamiętaj, że mikrofony w telefonach nie są przystosowane do takich nagrań, w efekcie czego mogą się pojawić szumy i dźwięki, których tam nie chcesz. W takim przypadku powinieneś zainwestować w zewnętrzny mikrofon, a następnie scalić tak nagrany dźwięk z obrazem.
Jakie funkcje warto wykorzystać?
Nagrywając mecz, powinieneś unikać zbyt szerokich kadrów, które sprawią, że zawodnicy będą słabo widoczni. Lepiej skoncentruj się na akcji, jednak zachowaj dostateczną przestrzeń w kadrze, aby nie gubić piłki, gdy będzie ona podawana między zawodnikami. Wybieraj również takie miejsca, w których nie będzie zbyt dużo kręcących się ludzi, którzy mogliby wchodzić w kadr i zasłaniać boisko.
Zastanów się również, czy chcesz nagrywać cały mecz, czy może skupisz się tylko na kluczowych momentach, takich jak rzut do kosza, drybling lub emocje zawodników związane z decyzjami sędziego. W Twoim telefonie jest tryb nagrywania pozwalający na uruchomienie trybu sportowego albo w zwolnionym tempie? Wykorzystaj tę funkcję podczas rzutów wolnych czy zbiórki spod kosza, aby podkreślić te najważniejsze lub najciekawsze momenty.
Nawet wysokiej jakości sprzęt może nie wystarczyć, jeśli nie będziesz miał praktyki. Dlatego na początku eksperymentuj z różnymi ustawieniami, ruchami kamery, jak i kątami jej ustawienia. Wówczas będziesz mógł sprawdzić, jak przekładają się one na jakość nagrania, a z biegiem czasu automatycznie będziesz wybierał odpowiednie miejsca na ustawienie kamery czy momenty meczu, które warto zarejestrować.